Logo


DELÅRSRAPPORT

1 JANUARI – 31 MARS 2026

Stabilt höga marginaler och ökad förvärvsaktivitet

Citat

AddLife inleder 2026 med stabilt höga marginaler. Efter en stark avslutning på 2025 var försäljningen i början av året något avvaktande, men kvartalet avslutades med god tillväxt och de underliggande trenderna är tydligt positiva. Med en stark balansräkning har förvärvstakten ökat och under mars och april har två förvärv genomförts.

Fredrik Dalborg, VD och Koncernchef

FÖRSTA KVARTALET

  • Nettoomsättningen minskade med 2 procent till 2 645 MSEK (2 702). Justerat för avyttrad verksamhet i december 2025 uppgick den organiska tillväxten till 3 procent, den förvärvade tillväxten uppgick till 2 procent och valutakursförändringar påverkade negativt med 4 procent. 
  • EBITA minskade med 3 procent till 332 MSEK (343), motsvarande en EBITA-marginal om 12,5 procent (12,7). Valutakursförändringar påverkade EBITA negativt med 4 procent.
  • Resultat efter skatt ökade med 7 procent till 128 MSEK (120).
  • Resultat per aktie uppgick till 1,04 SEK (0,98). För senaste 12 månadersperioden uppgick resultat per aktie till 4,66 (2,53).
  • Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 104 MSEK (240). 
  • Soliditeten uppgick till 44 procent (43).
  • Avkastning på rörelsekapital (R/RK) uppgick till 61 procent (62).
  • I mars genomfördes förvärvet av BioSpectrum Ltd., Storbritannien. Förvärvet beräknas tillföra en årlig nettoomsättning om cirka 75 MSEK.
  • Efter delårsperiodens slut genomfördes förvärvet av CoaChrom Diagnostica GmbH, Österrike. Förvärvet beräknas tillföra en årlig nettoomsättning om cirka 110 MSEK.
  Kv1 Kv1 apr 2025- Helår
MSEK 2026 2025 % mar 2026 2025
Nettoomsättning 2 645 2 702 -2 10 385 10 442
EBITA 332 343 -3 1 406 1 417
EBITA-marginal, % 12,5 12,7   13,5 13,6
Justerad EBITA 332 343 -3 1 248 1 259
Justerad EBITA-marginal, % 12,5 12,7   12,0 12,1
Resultat före skatt 183 172 7 783 772
Periodens resultat 128 120 7 570 562
Resultat per aktie före/efter utspädning, SEK 1,04 0,98 6 4,66 4,59
Kassaflöde från den löpande verksamheten 104 240 -57 1 256 1 392

12,5 %

EBITA-MARGINAL

7 %

TILLVÄXT RESULTAT

61 %

R/RK

2,3

NET DEBT/EBITDA

Loading...